Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaKuchnia

Słodkie smaki Bożego Narodzenia

Tradycyjne świąteczne wypieki z europejskich stołów

Data publikacji: 17 grudnia 2018, 09:45
W Polsce na świątecznym stole nie może zabraknąć piernika i pierniczków, makowca oraz sernika. Ciasto na Boże Narodzenie jest tak samo ważne jak wigilijny karp czy pierogi z kapustą i grzybami. Jakie wypieki jada się w innych krajach Europy? Może w tym roku skusimy się na julekake z brązowym serem, słodkie kourabiedes albo korzenne mince pies?

Spis treści:

Norweski julekake

W zachodnio-północnej części Półwyspu Skandynawskiego jada się julebrød, nazywany też julekake. To drożdżowe ciasto z rodzynkami, do którego dodaje się aromatycznego kardamonu. Orientalna przyprawa nadaje wypiekowi wyjątkowego smaku. Świąteczny chlebek przeważnie podaje się na ciepło, a wierzch smaruje się masłem, dżemem bądź brązowym serem – brunost. Wyróżnia go zarówno kolor, jak i słodki smak. Norwedzy do julekake serwują glögg, czyli grzane wino. Rozgrzewający napój z bakaliami i miodem jest niezwykle popularny w okresie świąt Bożego Narodzenia w całej Skandynawii oraz Estonii. Podaje się go także najmłodszym – oczywiście w wersji bezalkoholowej.

Greckie kourabiedes

Pod tą niewiele mówiącą nazwą kryją się maślane ciasteczka, które tradycyjnie piecze się na grudniowe święta oraz ważne uroczystości rodzinne. Do kruchego ciasta dodaje się drobne kawałki migdałów, a na świeżo upieczone ciastka, skropione wcześniej wodą różaną lub wodą z kwiatów pomarańczy, sypie się sporo cukru pudru. W Grecji kourabiedes najczęściej są płaskie i okrągłe, ale można się spotkać również z formą półksiężyca. Podobnie jak pierniki można je przechowywać dłużej. W państwie na południu Półwyspu Bałkańskiego z okazji Bożego Narodzenia serwuje się także korzenne ciasteczka – melomakarona. Po upieczeniu zanurza się je w miodowo-cynamonowym syropie, dodatkowo dosładzając jeszcze cukrem.

Włoskie panettone i pandoro

W Polsce na wielu świątecznych stołach gości keks z bakaliami. Natomiast we Włoszech typowo świątecznym ciastem jest pochodzące z Mediolanu panettone – drożdżowa babka z kandyzowaną skórką cytrynową i pomarańczową oraz rodzynkami. Miękki i pulchny wypiek często podaje się z kremem z serka mascarpone lub zabajone. Idealnie komponuje się też ze słodkim winem lub likierem. Z kolei w prowincji Werona popularnością cieszy się pandoro – klasyczna, drożdżowa babka bez dodatków, ale za to z wyraźnie wyczuwalną nutą wanilii i cukrem pudrem. Co ciekawe, we Włoszech nie celebruje się w szczególny sposób wigilii – ucztowanie przy stole zaczyna się w pierwszy dzień świąt.

Czytaj więcej w temacie: Sprawdzone przepisy na 3 świąteczne ciasta

Francuskie bûche de Noël

Francuzi podczas świąt raczą się biszkoptową roladą wypełnioną kremem, najczęściej waniliowym, kawowym, o smaku orzecha laskowego lub likieru owocowego Grand Marnier. Wypiek wyróżnia dość oryginalny wygląd, ponieważ nadaje się mu kształt konara z rozgałęzieniami, a na sam koniec dekoruje marcepanowymi lub plastikowymi ozdobami – szyszkami, grzybkami, mchem, figurkami św. Mikołaja, choinkami, bałwankami czy krasnoludkami. Zatem to idealne ciasto dla osób, którym przyjemność sprawia dekorowanie potraw. Natomiast w Polsce, na Suwalszczyźnie, Podlasiu i Kaszubach, na specjalne okazje oraz święta, w tym Boże Narodzenie i Wielkanoc, przyrządza się sękacz przypominający ścięty pień drzewa z sękami.

Czytaj więcej w temacie: Świąteczna niestrawność - jak ją leczyć, jak jej zapobiegać?

Brytyjskie mince pies

Wielu z nas nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez makowca, a w Wielkiej Brytanii na świątecznym stole nie może zabraknąć mince pies – kruchych ciasteczek z mincemeat, czyli nadzieniem z suszonych owoców, w szczególności rodzynek i żurawiny oraz korzennych przypraw, m.in. cynamonu, gałki muszkatołowej, zmielonych goździków i imbiru. W farszu znajdują się także świeżo wyciśnięty sok z cytryny, posiekane orzechy oraz odrobina rumu lub brandy. Niekiedy gospodynie zastępują te mocne trunki półsłodkim lub czerwonym winem – idealnie sprawdzi się ruby porto.

Oczywiście na Wyspach spożywa się również Christmas pudding. Tradycyjnie przyrządzało się go z tłuszczu (łoju), rodzynek, kandyzowanych skórek cytrusów. Wyrazistego smaku nadają mu m.in. cynamon, goździki czy ziele angielskie oraz alkohol, np. ciemne piwo typu „ale” lub rum.

Czytaj więcej w temacie: Najpiękniejsze jarmarki świąteczne dla całej rodziny

Katarzyna Chromińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót