Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaZdrowa żywność

Kiełki – dlaczego warto uwzględnić je w swojej diecie?

Jakie są korzyści z jedzenia kiełków?

Data publikacji: 21 lutego 2018, 09:00
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto jeść kiełki, czy kiełki są zdrowe. Tymczasem na cudownej mocy kiełków poznali się już mieszkańcy starożytnych Chin wykorzystując je w codziennej diecie, a także stosując je jako leki na różne dolegliwości. Współcześnie ich popularność stale rośnie, kiełki docenia się zarówno pod względem walorów smakowych, jak i zdrowotnych. Okazuje się, że w kiełkujących nasionach drzemie ogromna ilość witamin, białka, węglowodanów oraz tłuszczy łatwo przyswajalnych przez organizm człowieka.

Spis treści:

Badania dowodzą, że w kiełkach znajdziemy nawet 40-krotnie więcej składników odżywczych niż w dorosłych roślinach, np. kiełki lucerny zawierają do 35% więcej białka niż mięso. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza dla wegetarian, którzy z ich pomocą mogą uzupełniać niedobory tych składników. Co więcej, kiełki możemy w łatwy sposób wyhodować samodzielnie w domu, nie potrzebujemy do tego dużego ogrodu.

Jak jeść kiełki?

Jeśli chcemy wyhodować kiełki, będziemy potrzebować słoika. Może to być zakupiony w sklepie, specjalny słoik do kiełkowania, który posiada specjalną zakrętkę pokrytą siatką. Możemy również wykorzystać zwykły słoik, jaki większość z nas posiada w domu. Pamiętajmy jednak, aby najpierw wyparzyć słoik. Jego otwór przykrywamy gazą i przymocowujemy ją gumką. Przez przezroczysty słoik będziemy mogli zaobserwować pierwsze wyrastające z nasion kiełki. W nasiona najlepiej jest zaopatrzyć się w sklepach ze zdrową żywnością, powinny one być oznaczone jako nasiona do kiełkowania. Nasiona wsypujemy do słoika i zalewamy chłodną wodą. Rano nadmiar wody wylewamy, a słoik ustawiamy ukośnie, aby pozostałości wody mogły swobodnie spłynąć. W kolejnych dniach przepłukujemy nasiona co najmniej 2 razy dziennie. Po około 3,4 dniach zauważymy pierwsze kiełki. Należy je jeść w całości, czyli nasionko razem z zielonym ogonkiem. Możemy dodawać je praktycznie do wszystkiego – do kanapek, do zup, sałatek czy koktajli.

Co sprawia, że kiełki są tak wartościowe?

  • Są bogatym źródłem składników pokarmowych – znajdziemy w nich witaminy, aminokwasy, błonnik, chlorofil, a także wiele składników mineralnych niezbędnych dla naszego zdrowia.
  • Zawierają duże ilości witaminy C, dzięki czemu wzmacniają naszą odporność – to ważne zwłaszcza w okresie częstych infekcji i przeziębień.
  • Kiełki są niskokaloryczne, a także lekkostrawne, nasz organizm bardzo dobrze radzi sobie z ich trawieniem. Dzięki zawartym w kiełkach flawonoidom wspomagają wydzielanie żółci w wątrobie, która wpływa na dobre trawienie. Kiełki powinny znaleźć się w diecie osób chcących zrzucić kilka zbędnych kilogramów.
  • Te niepozorne roślinki są również źródłem magnezu i potasu, dzięki którym możemy cieszyć się dobrą formą i pozytywnym nastawieniem do życia.
  • Kiełki po angielsku, czyli alfalfa – słowo nawiązujące do arabskiego: „ojciec wszelkiego pożywienia”, to określenie kiełków lucerny, które są bardzo bogatym źródłem białka. Zawierają one również fitoestrogeny, które pomagają ograniczyć negatywne objawy menopauzy oraz chronić przed chorobami kardiologicznymi i nowotworami. Brokuły po trzech dniach od wykiełkowania zawierają pomagający usuwać wolne rodniki sulforafan, który ma zastosowanie w profilaktyce nowotworów.
  • Kiełki soczewicy posiadają w składzie kwas foliowy, który jest niezwykle istotny w diecie kobiet w ciąży lub starających się o dziecko.

Przepis na zdrową sałatkę – a w niej kiełki rzodkwi!

Przepisy z kiełkami to doskonałe pomysły na pożywne śniadanie, a także obiad i kolację. Z ich pomocą przygotujemy również smaczne kanapki, a także sałatki. Kiełki różnią się między sobą smakiem, kiełki rzodkwi są dość pikantne, dlatego nadają potrawie ostrości i wyrazistego smaku. Aby przygotować sałatkę potrzebujemy:

  •  mix sałat: lodową, roszponkę i rukolę,
  •  kiełki rzodkwi,
  •  1 większy pomidor,
  •  1 cebulę czerwoną,
  •  2 łyżki oliwy z oliwek,
  •  1 łyżkę soku z cytryny,
  •  zioła prowansalskie.

Cebulę i pomidora kroimy w kostkę. Z oliwy, cytryny i ziół prowansalskich przygotowujemy dressing. Następnie mieszamy wszystkie warzywa, polewamy przygotowanym sosem, a na wierzch posypujemy kiełkami rzodkwi. Smacznego!

Beata Kubiś

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót